Nadat we wakker zijn geworden in onze vierpersoonsboomhut en een duik hebben genomen in het zwembad, gaan we Habarana verder ontdekken. Dit dorpje ligt midden in de Culturele Driehoek van Sri Lanka, maar er zijn nog veel meer redenen waarom Habarana voor onze kinderen een van hun favoriete bestemmingen in Sri Lanka was. Wat dacht je bijvoorbeeld van wilde olifanten spotten, koken met locals of op het podium staan tijdens een dansshow? Lees hier al onze tips voor Habarana!

Wat te doen in Habaran
Midden in Sri Lanka vind je de zogenaamde Culturele Driehoek, die wordt gevormd door de steden Sigiriya, Polonnaruwa en Dambulla. Habarana ligt precies midden in die driehoek. Wij kozen mede hierom voor een verblijf in Habarana tijdens onze rondreis van 2,5 week door Sri Lanka met onze kinderen van 9 en 7 jaar oud. Het kleine dorpje ligt ook nog eens op de weg van de oostkust naar Kandy, ideaal als je net als wij met je eigen tuktuk reist. Wil je meer weten over zelf reizen per tuktuk door Sri Lanka? Al onze tips lees je hier.
Wij vonden het kleine dorpje charmant en hoewel het centrum van Habarana klein is, vind je er alles wat je nodig hebt, zoals een supermarkt, een bakker, een bank, een paar souvenirwinkeltjes en zelfs een wasserette.

Wilde olifanten spotten
Rondom Habarana is de kans om een olifant in het wild te spotten redelijk groot. Dit komt doordat Habarana aan een belangrijke migratieroute voor olifanten ligt. In de omgeving liggen verschillende nationale parken waar je olifanten kunt spotten (Hurululu Eco Park, Minneriya en Kaudulla). Deze parken zijn niet omheind, waardoor olifanten zich regelmatig verplaatsen. Hierdoor kun je op verschillende uitvalswegen van Habarana een olifant in het wild treffen.

Wanneer wij vanuit de oostkust richting Habarana rijden, nemen we bewust een kleine omweg door Minneriya in de hoop een wilde olifant te zien. En we hebben geluk! Hoewel het weer omslaat en het begint te regenen, komen we vlak voor Habarana onze eerste wilde olifant tegen! Enorm bijzonder om zo onderweg, vanuit de tuktuk, een wilde olifant te zien. En wat voelen we ons klein in ons tuktukje. Het advies van het verhuurbedrijf van de tuktuks staat nog duidelijk op ons netvlies: olifanten vinden het leuk om een tuktuk om te duwen, dus houd afstand en zet nooit de motor uit, zodat je indien nodig snel weg kunt.

Op advies van een gids reden we op een andere dag vlak voor zonsondergang een eindje Trincomalee Road op en ook daar hebben we wederom geluk. Een ervaring die je niet mag missen als je met kinderen in Habarana bent!
Op olifantensafari in Hurululu Eco Park
Voor het spotten van een olifant langs de weg heb je wel een beetje geluk nodig, maar voor het spotten van een olifant in een van de nationale parken zijn de kansen een stuk beter. Er wonen veel olifanten in dit gebied en de meeste gidsen weten goed waar ze zitten. Laat je voorafgaand aan je bezoek dan ook goed informeren waar de meeste olifanten zich op het moment van jouw reis bevinden, want het wil nog weleens voorkomen dat ze van het ene park naar het andere park migreren en voornamelijk maar in één park te vinden zijn.

Wij bezochten Hurululu Eco Park, op zo’n 4 kilometer afstand van onze accommodatie. Wil je meer weten over een bezoek met kinderen aan Minneriya of Kaudulla Park? Lees dan ook onze ervaringen en tips voor een safari in Sri Lanka met kinderen.

Op de dag van onze safari worden we om 7.45 uur opgehaald voor onze ochtendsafari. In een open jeep speuren we samen met de chauffeur naar olifanten. En hoewel ze echt groot zijn, camoufleert hun huid toch erg goed in de omgeving. Onze zoon vindt het leuk om alle olifanten die we zien te tellen. Allereerst zien we een groepje van drie, vervolgens vijf individuele olifanten en tot slot een grote groep van wel vijftien olifanten met meerdere jonge olifanten. Toevallig een heel goede opbouw met een prachtig einde! Muisstil en met open mond kijken onze kinderen hun ogen uit als de hele kudde besluit om voor onze jeep over te steken.

Naast olifanten komen we onderweg ook nog allerlei andere dieren tegen, zoals een paar mangoesten en verschillende vogels. Halverwege de safari mogen we ook even uitstappen om een rots te beklimmen. Bovenop de rots hebben we een weids uitzicht over het park.

Hurululu staat bekend als een kleinschalig park en dat maakt de prijs voor een safari ook heel betaalbaar. Meer informatie voor een bezoek aan Hurululu Eco Park vind je op de website van Hurululu Eco Safari. Hier wordt ook genoemd dat het safariseizoen in dit park van december tot juni loopt. Op de terugweg rijden we via een paar meertjes en rijstvelden, waar we nog veel vogelsoorten zien.

Beklimmen van de Pidurangala Rots
Veel toeristen kiezen ervoor om de Leeuwenrots te beklimmen. Wij kozen bewust voor de wat minder toeristische optie: het beklimmen van de Pidurangala Rots. Deze berg ligt naast de Leeuwenrots, zodat je juist een mooi uitzicht hebt op het fort. Naast dat de Pidurangala Rots veel rustiger en avontuurlijker is, kost deze beklimming ook maar een fractie van wat de Leeuwenrots tegenwoordig kost.
In verband met de warmte, maar ook vanwege het uitzicht, wordt aangeraden om de rots aan het begin of aan het einde van de dag te bezoeken.

Wij kiezen ervoor om de rots aan het einde van de dag te bezoeken. Per tuktuk is het vanaf Habarana een hele mooie route van een klein half uur over een smal paadje door de jungle heen (met wederom de kans op het spotten van wilde olifanten).

Onderaan de berg is een tempelcomplex, waar je ook de entree van het wandelpad vindt. De wandeling begint bij de tempel, dus vergeet een sarong niet of huur die bij de entree. Na het tempelcomplex begint de klim rustig met door de monniken van de tempel gemaakte trappen van rotsblokken, al stijg je nog aardig snel. Deze trappen komen uit bij een oud beeld van een liggende Boeddha, waarna het tweede gedeelte van de wandeling begint. Vanaf het Boeddhabeeld is het gedaan met nette trappen en een goed uitgestippelde route. Dit stuk vereist veel meer klim- en klauterwerk over grote rotsblokken heen. Dit gedeelte van de wandeling is veel avontuurlijker dan ik vooraf had verwacht. Onze kinderen vinden het avontuurlijke pad alleen maar leuk, maar zelf vind ik het toch af en toe best spannend. Vooral als ik bij het einde op mijn buik tussen een rotsspleet moet schuiven…
Je moet zelf een beetje de route uitvinden, maar mijn man en kinderen gingen er gelukkig gemakkelijker doorheen en konden mij af en toe helpen. Daar was een bange Indiase man die zich aan de klim had gewaagd ook blij mee! Verder kwamen we onderweg maar heel weinig mensen tegen.

Onderschat de beklimming in ieder geval niet, ook niet qua schoenen, want ik had erg veel spijt van mijn leren slippers, terwijl mijn wandelschoenen nog in Habarana stonden.
Wanneer we eenmaal op het eerste plateau staan, is het uitzicht op de Leeuwenrots fantastisch en de klim meer dan waard! En eenmaal op het hoogste plateau is het uitzicht over de hele omgeving helemaal adembenemend. Dan zien we plots een aantal regenwolken naderen, dus besluiten we toch maar af te gaan dalen. Helaas is de regenbui sneller dan wij en lopen we in de stromende regen naar beneden. We zijn doorweekt tot ons ondergoed, maar gelukkig is het niet koud en voelt het door het warme weer meer als een warme douche. De regen doet de paden veranderen in riviertjes en watervalletjes en degenen van ons die geen Teva’s aan hebben, besluiten op blote voeten verder te gaan voor meer grip.

Beneden aangekomen zijn we heel dankbaar dat een aantal lieve Sri Lankanen de regenhoezen van onze tuktuk hebben gesloten en we krijgen zelfs een aantal handdoeken aangeboden van een andere tourbus. De regen is gelukkig al wat minder en snel beginnen we aan de terugreis voordat het te donker wordt om de route door de jungle nog zelf per tuktuk af te leggen. In het donker zijn deze weggetjes gevaarlijker door overstekende dieren.
Mocht je deze beklimming gaan doen, denk dan dus aan tempelwaardige kleding, de juiste schoenen en eventueel regenkleding. Neem ook voldoende drinken en tussendoortjes mee, want je vindt slechts één winkeltje aan de voet van de rots.

Ga op village tour in Hiriwadunna
Via ons hotel hadden we een village tour geboekt in het nabijgelegen Hiriwadunna. Het leuke vonden wij dat je aan de ene kant een inkijkje krijgt in het dorpsleven met een ossenkar, een catamarantocht en een kookworkshop. Daarnaast werken verschillende locals mee aan deze excursie, dus zorgt het ook voor werkgelegenheid. Per tuktuk worden we allereerst naar Hiriwadunna gebracht (zo’n 3 kilometer van Habarana), waar de tour begint met een tochtje op een traditionele ossenkar.

Vervolgens komen we aan bij een meer en draagt de bestuurder ons over aan een kapitein, die ons mee het meer op neemt met een traditionele catamaran. Vanaf het meer hebben we uitzicht op de Leeuwenrots en Pidurangala Rock. Halverwege het meer maken we een stop en maakt onze kapitein kettingen van waterlelies en een hoedje van leliebladeren voor ons. Daarna varen we naar een woning waar drie vrouwen ons meenemen naar hun keuken. Het ruikt er al goed, want er staan al pannen op het vuur. Maar het is ook vooral de bedoeling dat we zelf aan de slag gaan met een paar Sri Lankaanse gerechten. Eerst kleden ze ons aan met sarongs en dan kan het snij- en hakwerk beginnen. Ondertussen leggen ze ons van alles uit. Zoals hoe kokosmelk wordt gemaakt, hoe je zelf een kokosnoot raspt, hoe je palmbladeren kunt vlechten tot dakplaten en hoe de rijstoogst in zijn werk gaat.

Mijn man houdt van koken en vindt het fantastisch om te zien hoe ze hier de meest smaakvolle gerechten maken met weinig; en de vrouwen vinden het dan weer fantastisch om te zien dat een man van koken houdt. De vrouwen hebben al een aantal curry’s voorbereid, maar wij maken nog een auberginecurry en helpen met het bakken van de vis. Uiteindelijk wordt er een traditioneel buffet geserveerd met meerdere currygerechten en rijst. We eten van een bananenblad met onze hand (zoals het hier hoort; al zijn er ook lepels voor wie het nodig heeft) en smullen van deze lekkere maaltijd.

Daarna staat de catamaran weer voor ons klaar om ons te helpen oversteken, waarna we nog een stukje met een tuktuk gaan rijden. De chauffeur biedt aan om even achter het stuur te zitten en een stukje te rijden, maar dat hebben we met onze huur-tuktuk al volop gedaan. Even later eindigt de tour na zo’n 2,5 uur en worden we weer opgehaald.

In verband met de lunch start deze excursie altijd in de loop van de ochtend.
Wij vonden het een hele leuke ervaring met afwisselende activiteiten en de excursie was heel scherp geprijsd. Wel goed om vooraf voldoende contant kleingeld mee te nemen, zodat je (als je wil) de verschillende mensen een kleine fooi kunt geven. Bij ons werd het halve dorp opgetrommeld, omdat we te snel door onze kleine biljetten heen waren en eigenlijk niemand kon wisselen van een groter biljet.

Ga naar een traditionele dansshow
In Sri Lanka zijn de bekendste dansshows die van Kandy en Habarana. Vrijwel elke dag om 18.00 uur vindt er in het Habarana Cultural Centre een culturele dansshow plaats. In een voorstelling van ongeveer een uur zie je tien verschillende lokale dansen, die allemaal een eigen traditie symboliseren. Zowel op papier als mondeling wordt er bij elke dans uitleg gegeven over de betekenis ervan, waardoor je meer te weten komt over de historie en de tradities van de Sri Lankanen. Ook komen er wat landbouwwerktuigen terug, die we toevallig die dag in het dorp nog gezien hebben tijdens de Village Tour.

Onze dochter vindt het fantastisch om alle verschillende kostuums, maskers en rinkelende sieraden te zien. Onze zoon is vooral verbaasd over de afsluiter: de Vuurdans, waarbij er gezwaaid wordt met vuur en met blote voeten op houtskool wordt gedanst. Op het einde worden de kinderen zelfs nog uitgenodigd om mee te dansen op het podium.

Bezoek de grotten van Dambulla
Op een reisafstand van zo’n 45 minuten vind je de grotten van Dambulla; deze locatie is ook onderdeel van de Culturele Driehoek. Wij kozen ervoor om deze plek op onze doorreis van Habarana naar Kandy te bezoeken, omdat we er dan praktisch langskomen.
Het complex begint met de Gouden Tempel en wanneer je verder de berg opklimt (dit is geen avontuurlijke beklimming, maar met keurige trappen), kom je bij de grotten uit. Deze zijn gevuld met in totaal meer dan 150 Boeddhabeelden en veel muurschilderingen.

Hoewel deze klim niet zo avontuurlijk is door de keurige trappen, is het door de hitte wel pittig. Des te fijner is het dan om in de koelere grotten op je blote voeten rond te lopen, want zoals bij alle heilige plekken in Sri Lanka dien je je schoenen uit te doen.

Bizar hoeveel Boeddhabeelden we hier zien. De weg van en naar de grotten vonden we echter minstens zo leuk, omdat deze zo levendig is met kraampjes met verse sappen, bekers met vers fruit en zelfs slangenbezweerders. Terwijl wij op de terugweg na een heerlijke verse sinaasappelsap even verderop bekers met ananas en mango kopen, hebben de aapjes ons en ons fruit ook gespot. De vrouw van de fruitkraam belooft dat ze ons zal beschermen en de apen op afstand zal houden, wat haar goed afgaat met een dreigende katapult in haar hand. De toeristen die eigenwijzer waren, hadden al snel geen fruit meer in hun handen. Goed opletten voor brutale apen dus!

Nog meer tips voor Habarana
Kies voor een massage, of juist niet. In en rond Habarana vind je aanbod voor allerlei massages. Hoewel we ons er erg op verheugd hadden, kozen we uiteindelijk niet voor een massage, omdat je voor dit bedrag hier drie nachten in een boomhut kunt slapen met zwembad en ontbijt. De prijzen waren hoog, bijna Europees, en onze indruk was vooral dat het erg toeristisch was. We zagen er geen enkele local en dat samen maakte dat we de massages in dit dorp oversloegen.
Bezoek naast de Leeuwenrots (of zijn buurman, de Pidurangala Rots) en de grotten van Dambulla ook de laatste locatie van de Culturele Driehoek: Polonnaruwa, waar je de ruïnes van de oude koningsstad kunt bekijken.
Maak een wandeling naar een eeuwenoud boeddhistisch klooster midden in de jungle van het natuurreservaat van Ritigala.

Overnachten in Habarana
Wij hebben een aantal nachten geslapen in het relatief nieuwe Tantor Resort Hotel & Spa in Habarana.
Hoewel we aankomen in de stromende regen, worden we direct heel gastvrij ontvangen met paraplu’s, bloemen en een welkomstdrankje. We logeren in een vierpersoonsboomhut gelegen naast het zwembad. Het hutje op palen bestaat uit een overdekte veranda met zithoek, een slaapkamer met airco, een tweepersoonsbed en twee losse bedden en een badkamer met douche in de buitenlucht. Over alles is tot in detail nagedacht.



Tantor Resort is een kleinschalige locatie met maar enkele hutjes. Als de regen weer wegtrekt, wordt voor ons nog duidelijker hoe mooi de hutjes zijn gebouwd en hoe mooi de tropische tuin is.
Gastheer Anu is heel vriendelijk en behulpzaam, denkt mee met wat we willen en regelt verschillende activiteiten voor ons hier.


Een heerlijk Sri Lankaans ontbijt is inbegrepen bij de prijs en je hebt de optie om via het hotel avondeten te laten regelen. Deze maaltijden worden opgediend in een hutje in de tuin of op de veranda tussen de boomstammen van de boomhut.
Bekijk Tantor Resort Hotel & Spa op Booking.com als je meer informatie wilt over actuele prijzen en beschikbaarheid of meteen wilt boeken.

Meer tips nodig? lees al onze blogs over Sri Lanka met kinderen.



